Tudtad, hogy az Egészségügyi Világszervezet szerint az elhalálozások kb.32% -a szív- és érrendszeri (CV) állapotokhoz köthető?
A szív- és érrendszeri állapotokkal kapcsolatos kutatások általában a jelentősebb, nemkívánatos szív- és érrendszeri eseményekre összpontosítanak, beleértve a kórházi kezelést, a tünetek helyett.
Ennek függvényében…
- A kutatók tanulmányokat tekintettek át, hogy felvázolják hat szív- és érrendszeri betegség leggyakoribb tüneteit.
- Azt találták, hogy a tünetek férfiak és nők között, illetve idővel is változnak.
- Arra a következtetésre jutottak, hogy a tünetek nyomon követése kulcsfontosságú a betegek ellátása és az eredmények szempontjából.
A következő 6 tünetet vizsgálták meg a kutatások során:
- szívroham
- szív elégtelenség
- billentyű betegség
- stroke
- ritmuszavarok
- vénák és artériák betegségei
Jó tudni, hogy napjainkban a megbízható, zsebben elférő EKG és pulzoximéter készülékeink segítenek számos betegség korai diagnosztizálásában vagy beteg emberek folyamatos állapotellenőrzésében. A Checkme Pro DOCTOR multifunkciós EKG készülék használata nemcsak a panaszok megléte és a betegségek korai felismerése esetén ajánlott, hanem a folyamatos állapotellenőrzés szemppontjából is jó szolgálatot tehet egy ilyen készülék használata.
Szívinfarktus tűnetei
A szívrohamot a szív vérellátásának hirtelen megsértése jellemzi. A kutatók megjegyezték, hogy a szívroham leggyakoribb tünete a mellkasi fájdalom, amely az állkapocsba, a vállakba, a karokba vagy a hát felső részébe sugározhat.
Gyakori egyidejűleg előforduló tünetek:
- nehézlégzés vagy nehézlégzés
- diaforézis
- szokatlan fáradtság
- hányinger
- könnyedség
Egy tanulmányban azt találták, hogy a nők nagyobb valószínűséggel tapasztalnak hányingert, vállfájdalmat, felső hátfájást és több tünetet, mint a férfiak.
A nők átlagosan 7 évvel később szenvednek szívrohamot , mint a férfiak. A kutatók megjegyezték továbbá, hogy a szívinfarktust átélő fiatalabb egyének nagyobb valószínűséggel férfiak, dohányoznak, és a családban előfordult korai szív- és érrendszeri megbetegedés.
Szívelégtelenség tünetei
A szívelégtelenség olyan krónikus állapot, amelyben a szív fokozatosan elveszíti azon képességét, hogy vért pumpáljon a szervezetben.
A kutatók megjegyezték, hogy a légszomj, amelyet nehézlégzésnek neveznek, a szívelégtelenség előjele, és hogy a fokozott légszomj az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a szívelégtelenségben szenvedő felnőttek próblémájukkal felkeressék az egészségügyi intézményeket.
Hozzátették azonban, hogy egyes szívelégtelenségben szenvedő betegeknél előfordulhatnak nem szívelégtelenséggel összefüggő dyspnoe- ok, mint például a krónikus obstruktív tüdőbetegség.
Az idősebb felnőttek általában kevésbé érzékelik a nehézlégzést, mint a fiatalabbak.
A fáradtság a szívelégtelenség gyakori tünete is. Elősegítheti a testmozgás intoleranciáját, különösen nehézlégzés esetén.
Ezek a tünetek együttesen cachexiához – az izomsorvadáshoz és a testzsír elvesztéséhez – vezethetnek, ami a szívelégtelenség későbbi szakaszaiba való előrehaladását jelezheti.
Egyéb tünetek a következők:
- álmatlanság
- fájdalom
- hangulati zavarok
- kognitív diszfunkció
A kutatók megjegyezték, hogy a szívelégtelenségben szenvedő nők általában több fizikai tünetet mutatnak, mint ugyanabban a betegségben szenvedő férfiak, valamint magasabb a depresszió és a szorongás szintjük, ezáltal alacsonyabb az életminőségük is.
A nők nagyobb valószínűséggel fordulhat elő, mint a férfiak esetében:
- hányinger
- szívdobogásérzés
- fájdalom a bordák alatt
- fájdalom
- idegesség
- ödéma – vagy túlzott folyadékvisszatartás
- izzadó
A szívbillentyű betegség tünetei
A szívbillentyű-betegség akkor fordul elő, ha a szívbillentyűk megsérülnek. Ez többféleképpen történhet:
- Szűkület: a billentyűk szűkülete vagy merevsége
- Prolapsus: olyan szelepek, amelyek nem zárnak megfelelően, és így lehetővé teszik a vér visszaáramlását
- Atresia: nem megfelelően kialakított szelepek
Az emberek tünetmentesek lehetnek a billentyűbetegség korai szakaszában. Az állapot előrehaladtával mindez szívelégtelenséghez vezethet és így sok hasonló tünete lehet. Az állapot magas vérnyomást is okozhat a tüdőben, amelyet pulmonális hipertóniának neveznek.
A tünetek férfiak és nők esetében eltérőek. A szűkület előrehaladtával a nők gyakrabban számolnak be nehézlégzésről és testmozgás intoleranciáról, mint a férfiak. A nőknél a testil gyengeség az egyik legjellemzőbb tünet. A férfiak, azonban nagyobb valószínűséggel tapasztalnak mellkasi fájdalmat.
A stroke tünetei
A stroke akkor következik be, amikor az agy vérellátása megszakad vagy csökken. A stroke gyakran előrejelzi a jövőbeli fogyatékosságot és az életminőséget.
A tünetek azonosítása és gyors reagálása elengedhetetlen az eredményes kezeléshez.
Az olyan rövidítések, mint a FAST (arc, kar, beszéd, idő), azonnali tünetekre hívják fel a figyelmet, beleértve:
- gyengeség és zsibbadás
- beszédproblémák
- zavar
- szédülés
- a koordináció/egyensúly elvesztése
- vizuális változások
Megjegyezték, hogy a nőknél nagyobb valószínűséggel jelentkeznek tünetek, mint a férfiaknál, mint pl. fejfájás, megváltozott mentalitás és kábultság érzése.
Ritmuszavar tünetei
A ritmuszavarok „szabálytalan szívverésre”, más néven szívritmuszavarra utalnak. A pitvarfibrilláció (AF) a leggyakoribb ritmuszavar, és gyakran szívdobogásérzéssel jár.
Egyéb gyakori tünetek a következők:
- fáradtság
- légszomj
- szédülés
A kevésbé gyakori tünetek a következők:
- mellkasi fájdalom
- ájulásérzés vagy hirtelen vérnyomáscsökkenés
- szorongás
Pszichológiai szorongás tovább ronthat a tünetek súlyosságán.
Az AF tüneteit gyakran tévesen a stressznek vagy az álmosságnak, vagy az ágynyugalomnak vagy az ülő életmódnak tulajdonítják, ami késlelteti az orvosi ellátást.
Míg az AF-ben szenvedő nők és fiatalabbak jellemzően szívdobogásérzést tapasztalnak, a férfiak gyakrabban tünetmentesek. Az idősebbek is nagyobb valószínűséggel tünetmentesek, illetve náluk nem a “klasszikus tünetek” jelentkezhetnek.
Más kutatások azt sugallják, hogy míg a nem spanyol ajkú fekete egyéneknél alacsonyabb az AF kockázata, a fekete bőrű betegeknél nagyobb a szívdobogásérzés, a testmozgás intoleranciája és a szédülés, mint a fehér vagy spanyol ajkú betegeknél.
A vénák és artériák betegségének tünetei
A perifériás artériás betegség (PAD) az alsó végtag artériáit érinti, és a lábak vérellátásának csökkenéséhez vezet. Az emberek egy része ennél a betegségnél tünetmentes lehet.
A gyakori tünetek azonban a következők:
- lábfájdalom
- fájó
- fáradtság
- nehézkedés
- görcsös
- feszesség
- nyugtalan láb szindróma
- bőr irritáció
A PAD-ben szenvedő nők nagyobb valószínűséggel tünetmentesek vagy klasszikus tüneteket mutatnak. A kutatók megjegyezték, hogy a nőknél a tüneteket bonyolítják a komorbid mozgásszervi betegségek, például az osteoarthritis, valamint az a téves vélekedés, hogy a PAD gyakoribb a férfiaknál.
A kutatók azt is megjegyezték, hogy a PAD-ban szenvedő nők hajlamosak a rosszabb életminőség elérésére és a depresszó is súlyosabban érinti őket..
Nemi különbségek a tünetek között
Arra a kérdésre, hogy a férfiak és a nők miért tapasztalhatnak eltérő tüneteket a szív- és érrendszeri betegségekben, Dr. Corrine Jurgens, a Boston College of Nursing egyetem docense, a tanulmány egyik szerzője elmondta a Medical News Today-nek:
„A női szívek kisebbek, mint a férfiak, és kisebbek a mellkas szélességéhez képest. Ezek a különbségek segíthetnek a nemek szerinti tünetkülönbségek magyarázatában, például szívelégtelenségben. A szívelégtelenségben különbségek vannak az etiológiában (a betegség eredetében) és típusában – több nőnek van megőrzött ejekciós frakcióval járó szívelégtelensége, mint férfinak.
“Ennélfogva az etiológiában és a szívelégtelenség típusában fennálló különbségek magyarázatot adhatnak a tünetek nemi különbségeire” – tette hozzá.
„A nőket általában a betegség későbbi szakaszában diagnosztizálják, és potenciálisan tovább haladnak a betegség pályáján. Valószínűleg a nőknél is megnőtt a társbetegségek terhe a későbbi diagnózis miatt. Következésképpen a nőknél a tünetek nagyobb terhet jelenthetnek, mint a férfiaknál.”
– Dr. Corrine Jurgens
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a CV-tünetek nem statikusak, és előfordulásuk és súlyosságuk idővel változhat.
Amikor az áttekintésben felvázolt tünetek korlátairól kérdezték, Dr. Jurgens a következőket mondta: „Fontos megérteni, hogy a tünetek gyakran csoportosulva fordulnak elő, ezért fontos nyomon követni és jelenteni minden tünetet, függetlenül attól, hogy Ön szerint fontosak vagy összefüggőek. . Például sokan nem tekintik tünetnek a „fáradtságot”.
CSENDES TÜNETEK
„A tünetek alattomosak lehetnek. Ha azonban egyre fáradtabb, és nem tudja elvégezni szokásos tevékenységeit – például légszomjjal összefüggő szívelégtelenségben, az a szívelégtelenség lassan romló állapotára utalhat. Ha időben kezelik, elkerülhető a kórházi kezelés.”
– Dr. Corrine Jurgens
„A tünetek nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek diagnosztizálásában és az orvosi terápiára adott válasz értékelésében alapvető jelentőségűek, hanem közvetlenül a betegek mindennapi életében is” – összegezte.
Forrás: medicalnewstoday
Előző blogcikkünket itt olvashatod el: Mik az úgynevezett hosszú COVID kardiovaszkuláris hatásai?